Czy szampon przeciwłupieżowy poradzi sobie z każdym łupieżem?

Czy szampon przeciwłupieżowy poradzi sobie z każdym łupieżem?

Łupież stanowi wstydliwy problem milionów ludzi na świecie. Wstydliwy, chociaż niezawiniony przez człowieka. Nie ma związku z brakiem higieny, chociaż tak jest kojarzony. Przyczyny powstawania łupieżu nie są do końca rozpoznane, jednak najwięcej przemawia za tym, że to skutek nadmiernego namnażania się grzybów Pityrosporum ovale na owłosionej skórze głowy. Czasami w ten sposób reaguje skóra na preparaty kosmetyczne do stylizacji włosów albo na klimatyzację, nawet na stres. Zimą łupież lubi się nasilać, latem nieco łagodzi swoje objawy. Często towarzyszy lub jest mylony z łuszczycą i łojotokowym zapaleniem skóry. U bardzo młodych osób występuje w postaci białych łusek, opadających na ramiona, u starszych – żółtawych łusek, przytwierdzonych do skóry i nawarstwiających się w przypadku zaniedbania. Niezbędny jest więc szampon przeciwłupieżowy. Ale czy jeden kosmetyk jest w stanie zwalczyć łupież każdego rodzaju? Zacznijmy jednak od początku...

Z łupieżem do lekarza?

Chociaż łupież nie jest klasyfikowany jako choroba, konsultacja z dermatologiem jest wskazana. Przede wszystkim lekarz ustali diagnozę, bo przyczyną problemów z nadmiernym złuszczaniem się naskórka może być – o czym była już mowa powyżej – łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry. Leczenie łupieżu jest objawowe i nigdy ostateczne, bowiem dolegliwość ta ma skłonność do nawrotów. Lekarz przeważnie zleca stosowanie szamponów leczniczych (o których poniżej), niektóre z nich są dostępne tylko na receptę, do kupienia także w aptekach internetowych. W przypadkach opornych na taką kurację zaleca się preparaty złuszczające, leki przeciwzapalne i antybiotyki do stosowania miejscowego. W zaawansowanych przypadkach stosuje się leki doustne.

Skuteczne szampony przeciwłupieżowe - skład i działanie

Gdy zauważamy u siebie czy u członków rodziny łupież, od razu zaopatrujemy się w drogerii w szampon przeciwłupieżowy. Takie łatwo dostępne szampony zawierają cynk, siarkę lub dziegieć. Nie wszyscy użytkownicy są zadowoleni z ich skuteczności. Zmniejszają zwykle dolegliwości, dobrze pielęgnują włosy, ale trudno mówić o wyleczeniu. Białe lub żółte łuski są ciągle obecne na głowie i ubraniu. Dużą skutecznością wykazują się natomiast szampony z zawartością preparatów imidazolowych, najczęściej – ketokonazolu. Jest to substancja grzybobójcza, która przy regularnym stosowaniu przez ok. 4 tygodnie likwiduje grzyby, pod których wpływem powstaje łupież. Od kilku lat są dostępne w aptekach szampony z cyklopiroksolaminą, szczególnie polecane przez Polskie towarzystwo Dermatologiczne. Ich skuteczność jest naprawdę bardzo wysoka. Lecznicze szampony muszą być stosowane 2-3 razy w tygodniu, przy czym nie spłukujemy piany od razu, a przetrzymujemy na głowie 3 -5 minut. Każdorazowo myjemy głowę dwa razy, wtedy substancja czynna podziała należycie. Dzięki temu uzyskane efekty będą jeszcze lepsze. Zaś łupież zniknie znacznie szybciej.

Ale czy to wystarczy, by pokonać łupież każdego rodzaju?

Wszystko zależy od tego, na jaki szampon przeciwłupieżowy się decydujemy. Warto bowiem mieć świadomość, że nie wszystkie preparaty wykazują się jednakowym działaniem. Chcąc zwalczyć łupież suchy (czyli te najbardziej charakterystyczne płatki) lub łupież łojotokowy, wystarczy sięgnąć po szampon przeciwłupieżowy, zawierający substancje przeciwgrzybiczne. Podobnie zresztą należy postąpić w przypadku, gdy poszukujemy skutecznych sposobów na łupież pstry. Okazuje się, że we wszystkich trzech odmianach łupieżu, za powstawanie problemu odpowiadają drożdżaki. Substancje przeciwgrzybiczne będą więc skuteczną bronią. Tak jest w przypadku szamponu Dandrene. Dzięki zawartości klimbazolu oraz ketokonazolu skutecznie radzi sobie w przypadku likwidacji każdego rodzaju łupieżu. Zaś obecność dodatkowych substancji pozwala na poprawę kondycji włosów ogólnie. W ten sposób możliwe jest wzmocnienie czupryny, pozwalając na zapobieganie nawrotom przypadłości.

reklama

Styl Życia

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl