Astma oskrzelowa - objawy i leczenie

Astma oskrzelowa - objawy i leczenie

Astma oskrzelowa to choroba charakteryzująca się napadami duszności. Według Światowej Organizacji Zdrowia astma jest przewlekłą chorobą zapalną układu oddechowego. Przyczyną napadu duszności jest reakcja oskrzeli na bodźce. Przyczyna astmy oskrzelowej nie jest do końca znana.

Objawy astmy oskrzelowej to najczęściej kaszel, napadowa duszność, uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz charakterystyczny, świszczący oddechem. Charakterystyczne jest również nasilanie się wymienionych dolegliwości w nocy i nad ranem.

Z powodu zmian objawów astmę ciężko zdiagnozować. Diagnostyka polega głównie na wywiadzie chorobowym, badaniu przedmiotowym i badaniach pomocniczych. Standardowo wykonuje się spirometrię. Pozwala ona ocenić pojemność płuc oraz przepływ powietrza w drogach oddechowych. Badanie polega na kilkukrotnym wydmuchnięciu powietrza do ustnika połączonego z aparatem spirometrycznym. Badanie jest krótkie i całkowicie nieinwazyjne. Wykonuje się również badanie PEF (szczytowy przepływ wydechowy), prowokacyjne testy wziewne, RTG klatki piersiowej oraz bada się poziom swoistych przeciwciał w surowicy krwi.

Leczenie astmy oskrzelowej polega głównie na zwalczaniu stanu zapalnego. Leczenie jest długotrwałe i zależy od intensywności choroby. Leki przeciwzapalne stosuje się głównie w profilaktyce napadów astmy. Gdy dojdzie do ataku stosuje się leki rozkurczające oskrzela. Leki są podawane w formie wziewnej. Bardzo rzadko używa się leków w postaci tabletek, iniekcji czy wlewów dożylnych, sięga się po nie jedynie w bardzo ciężkich przypadkach.

reklama

Styl Życia

www.klubodchudzania.pl www.antykoncepcja.net www.astmaoskrzelowa.pl