Rola sprawności fizycznej u dzieci

Żyjemy w czasach telewizji,komputerów i fast foodów, co sprawia,że coraz mniej uwagi poświęcamy na rozwój sprawności fizycznej. Patrząc na najmłodsze pokolenie, zauważamy, że najlepszą rozrywką staje się komputer i bierne spędzanie czasu, co sprzyja otyłości i innymi powikłaniami spowodowanymi brakiem ruchu u młodego człowieka. W przeszłości dzieci spędzały całe dnie na świeżym powietrzu bawiąc się w chowanego, klasy czy ganianego. Dziś dzieci najwięcej wolnego czasu spędzają na oglądaniu telewizji czy grach komputerowych. Aby odwrócić kolej rzeczy powinniśmy uświadomić dzieciom, że sport może być atrakcyjną formą spędzania czasu. Jak to zrobić?:

Niezwykle istotne jest oderwanie czy też nie przyzwyczajanie małego człowieka do oglądania telewizji. Bywa, że jako rodzice chcemy mieć chwilę na zrobienie czegoś i odruchowo sadzamy dziecko przed telewizorem puszczając kreskówki. Taki sposób wypełnienia dziecku czasu nie tylko nie sprzyja kształtowaniu się sylwetki dziecka, ale również jest mało rozwijająca. W takiej sytuacji lepiej dziecko zająć oglądaniem obrazków w książce czy też czytaniem.

Ruch jest kluczowym elementem rozwoju dziecka. Im więcej czasu dziecko będzie spędzało na powietrzu na placu zabaw, w parku, tym bardziej będą się rozwijały jego mięśnie. Aby uatrakcyjnić spacer można zaopatrzyć dziecko w piłki różnej wielkości lub też zabawkę do pchania czy ciągnięcia.

Jeżeli mały człowiek nie garnie się do ćwiczeń, warto zastąpić dotychczasowe bierne zabawy zabawami ruchowymi. Nawet w domu możesz się bawić z dzieckiem w ganianego czy chowanego.

Jako rodzice jesteśmy dla dziecka wzorcem. A czy dajemy przykład?? Jeśli wolny czas spędzamy przed telewizorem, komputerem, notorycznie korzystamy z samochodu istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że nasze dziecko będzie lub już spędza czas tak jak my dorośli. Dlatego tez zamiast jechać do sklepu przejdź się, jeżeli jest to większy kawałek drogi zabierz ze sobą wózek. Zrezygnuj z windy, kilkanaście stopni w górę czy w dół może być idealnym pretekstem do zabawy z dzieckiem, w „kto pierwszy na dole”. Jeśli się gimnastykujesz to zachęć dziecko do tego, żeby robiło to, co ty. A w weekend zamiast do kina lepiej wybrać się na przejażdżkę rowerową za miasto.

No votes yet.
Please wait...

Be the first to comment on "Rola sprawności fizycznej u dzieci"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*