Sposoby na bezsenność

Aby organizm mógł się zregenerować po ciężkim dniu pracy potrzebne jest mu przynajmniej 6-8 godzin ciągłego i niczym niezakłóconego snu. Jeżeli tak się nie dzieje, człowiek jest rozdrażniony, nie może skupić uwagi, szybko się denerwuje i ma słaba koncentrację . wszystko przez to, że organizm, zamiast zajmować się wyższymi celami, musi kontrolować podstawowe funkcje. Może jesteś w grupie osób, które maja kłopoty z zaśnięciem, a może kładąc się do łóżka wieczorem zasypiasz jak kawka, ale niestety kilka razy w nocy zrywasz się ze snu. W rezultacie budzisz się i zasypiasz, budzisz się i zasypiasz i tak kilkakrotnie w ciągu nocy. Jeżeli tak jest, to twój organizm nie może dojść do głębszej fazy snu, która pomaga mu się zrelaksować i wypocząć.

Co może być tego przyczyną.

Dokucza ci zgaga. Jeśli w nocy budzi cie na przykład piekący ból za mostkiem , który zaczyna się w okolicy brzucha i przemieszcza się w kierunku szyi, to znak, że cierpisz na zgagę. Dodatkowymi objawami mogą być uczucie palenia w przełyku, uczucie dławienia się, duszności, silny kaszel. Aby sobie pomóc musisz wstać z łóżka i pochodzić kilka minut. Kwasy żołądkowe podchodzą ci do przełyku ni dając spokojnie zasnąć, w rezultacie jesteś nerwowa i źle śpisz.

Jak możesz sobie ulepszyć życie. Pierwszym elementem może być próba spania na półleżąco. Wtedy treść żołądkowa będzie miała utrudnione zadanie, by dostać się do przełyku, a ty nie będziesz odczuwać tych niedogodności. Objawy zgagi bowiem aktywują się w pozycji leżące, ponieważ utrudnione jest przełykanie. Na kolację staraj się unikać produktów, które mają wpływ na powstawanie u ciebie zgagi. Z reguły do tej grupy zaliczają się nowalijki – takie jak: pomidory, ogórki, rzodkiewka, czy cebula. Zgagę mogą również wywołać napoje gazowane, czy alkohol, a także cytrusy. Na problemy ze zgaga pomocne mogą być zioła majeranku i kminku. Najlepiej po łyżeczce obydwu ziół zetrzeć na proszek, zjeść i popić wodą przed położeniem się spać. Powinno pomóc. Jeżeli jednak problem zgagi jest bardziej dotkliwy, powinieneś udać się do lekarza, bo może będzie to wymagało interwencji chirurga.

Bolesne skurcze łydek. Może się zdarzyć , że czasie snu przyszyje cię wyjątkowo dotkliwy ból, dobiegający z kończyny dolnej. Noga staje się napięta i twarda jak kamień. Nie potrafisz nią ruszyć, bo wywołuje to uczucie bólu. To znak, że złapał cie skurcz. Niestety nie jest to nic przyjemnego, ale jednocześnie może to być znak, że w twoim organizmie brakuje takich pierwiastków jak wapń, magnez, czy potas.

Jak sobie pomóc. Jeżeli już złapie cie skurcz, to niewiele możesz zrobić. Postaraj się jednak maksymalnie rozluźnić i rozchodzić skurczony mięsień. Niestety, nie będzie to zbyt przyjemne. Dlatego staraj się więcej do tego stanu nie dopuszczać. Najlepiej wieczorem, przed pójściem spać, rozciągnij wszystkie mięśnie – szczególnie te kończyn dolnych. W tym celu powinno się stanąć przy ścianie i opierając się dłońmi o twarde podłoże podnosić dolna kończynę , przyciągając ją od tyłu do pośladka. Na przemian raz prawa, raz lewą. Po kąpieli można wymoczyć nogi w wodzie z dodatkiem soli do stóp, która ma właściwości rozgrzewające. Najlepiej, jeśli będzie to sól z dodatkiem cynamonu lub imbiru. Dzięki ciepłu twoje mięśnie lepiej się rozluźnią. Powinnaś unikać także spania na brzuchu z wyprostowanymi nogami. Stopy w czasie snu powinny być odkryte. Jeśli okaże się, że powodem bolesnych skurczów jest brak odpowiednich pierwiastków, to powinnaś je przyjmować w postaci suplementów, do czasu, aż problem przestanie istnieć i skurcze łydek miną.

No votes yet.
Please wait...

Be the first to comment on "Sposoby na bezsenność"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*