Związek chorób o podłożu lękowym z wrzodami

Zaburzenia lękowe, którym towarzyszy silny stres są związane z występowaniem wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Według badaczy z Columbia University w Nowym Yorku i University of California w San Diego, którzy prowadzili badania, ich wyniki stanowią poparcie dla nieco już zapominanej teorii, że wrzody żołądka i dwunastnicy mają związek z silnym lękiem i stresem.

W ostatnich latach najwięcej uwagi poświęcano biologicznym czynnikom powstawania wrzodów, w tym przede wszystkim bakteriom z gatunku Helicobacter pylori. Dla wielu specjalistów, odkrycie bakteryjnego czynnika zakaźnego w chorobie wrzodowej, stanowiło podważenie jej związku z zaburzeniami lękowymi.

Naukowcy z pod kierunkiem dr Renee D. Goodwin przeanalizowali dane na temat związku pomiędzy występowaniem uogólnionych zaburzeń lękowych i wrzodami żołądka, które zebrano w grupie osób w wieku 15-54 lat.

Okazało się, że choroba o podłożu lękowym znacznie podnosiła ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka, a im więcej jej objawów miał pacjent, tym ryzyko było wyższe.

"W ciągu kilku ostatnich lat badacze lekceważyli teorię na temat związku pomiędzy wrzodami żołądka i czynnikami psychicznymi. Nasze wyniki wskazują, że jest on prawdziwy" – komentuje wyniki swojego zespołu dr Goodwin.

Według autorów, ich wyniki nie podważają udziału bakterii H. pylori w rozwoju wrzodów żołądka. Mogą jednak pomóc zrozumieć jak w tym procesie współdziała wiele różnych czynników.

Być może przewlekłe, silne stany lękowe zwiększają podatność danej osoby na infekcje bakteriami H. pylori i rozwój wrzodów. W badaniach laboratoryjnych wykazano na przykład, że silny stres, który towarzyszy zaburzeniom lękowym, obniża odporność organizmu na zakażenie tymi bakteriami.

Jak podkreślają autorzy, nie można jednak wykluczyć prawdopodobieństwa, że choroba wrzodowa może sprzyjać rozwojowi zaburzeń lękowych lub że pacjenci z tymi zaburzeniami zawyżają dane na temat objawów choroby wrzodowej.

Badacze liczą, że jeśli ich wyniki zostaną potwierdzone w kolejnych analizach, pomogą zwrócić uwagę specjalistów na fakt, że pacjenci cierpiący na wrzody mogą być zagrożeni zaburzeniami lękowymi. Może to znacznie poprawić, niską obecnie, częstotliwość wykrywania tych zaburzeń. Z kolei leki antydepresyjne stosowane w terapii zaburzeń lękowych, mogą okazać się skuteczne w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy, razem ze stosowanymi obecnie lekami antybakteryjnymi.

Pacjenci cierpiący na uogólnione zaburzenia lękowe odczuwają silne napięcie i lęk, bez wyraźnej przyczyny. Napady lękowe mają charakter nawracający i mogą trwać kilka dni, tygodni lub miesięcy. Towarzyszą im objawy fizyczne, jak zaburzenia ze strony układu krążenia i oddechowego. Typowe jest drżenie rak i wzmożone pocenie się. Pacjent odczuwa silne zmęczenie, ma bóle głowy i cierpi na bezsenność. Zaburzenia te upośledzają jego zdolność do normalnego życia i podejmowania kontaktów z otoczeniem. Schorzenie dotyka około 3-4 proc. ogólnej populacji.

No votes yet.
Please wait...

Be the first to comment on "Związek chorób o podłożu lękowym z wrzodami"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*