Kosmetyki, w dzisiejszych czasach, to wielka atrakcja. Czy to perfumy, kremy, balsamy czy kosmetyki do makijażu, są to produkty, które wszyscy mamy w domu i które ciągle kupujemy. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, jak powstają te produkty i jakie składniki są używane do ich produkcji? Być może po przeczytaniu tego artykułu Twoje spojrzenie na dzisiejsze kosmetyki diametralnie się zmieni.
Historia kosmetyków.
Produkty te, których używamy obecnie w naszym codziennym życiu, mają za sobą wieki historii. Już starożytni Egipcjanie używali różnych składników zarówno do makijażu, jak i do pielęgnacji ciała, stosując lecznicze olejki i pigmenty. Sama Kleopatra prowadziła badania oparte na kosmetyce i napisała wiele książek na ten temat, które niestety przepadły w pożarze biblioteki aleksandryjskiej.
Rzymianie, za prototyp pięknej kobiety uznawali tylko te, które nosiły makijaż. Nie było to jednak takie proste, gdyż dostęp do makijażu i kosmetyków był przywilejem bogatych, ze względu na ich wysoką cenę.
W średniowieczu, w wyniku władzy Kościoła, który twierdził, że makijaż jest narzędziem szatana, stosowanie kosmetyków było ograniczone do aktorów i prostytutek. Jednak wiele lat później, pod koniec wypraw krzyżowych, żołnierze powracający do domu z Bliskiego Wschodu przywieźli do Europy nowe produkty kosmetyczne, a ich stosowanie stało się ponownie akceptowalne.
Świat kosmetyków został wzbogacony przez postępy w przemyśle chemicznym i medycznym w XVIII i XIX wieku, które na początku XX wieku dały początek nowoczesnemu przemysłowi kosmetycznemu.
Dziś produkty te są częścią naszego codziennego życia, poprzez żele, szampony, kremy, mydła, kosmetyki do makijażu, perfumy i inne podobne rzeczy. Jestem pewna, że używasz niektórych z tych produktów co najmniej raz dziennie; dlatego tak ważne jest, abyś wiedział, skąd pochodzą i jak są wytwarzane.
Najczęściej stosowane składniki w kosmetykach.
W ostatnich latach pojawiło się wiele kontrowersji wokół przemysłu kosmetycznego: krytyka ciągłego testowania nowych produktów na zwierzętach lub stosowanie produktów toksycznych dla naszego zdrowia, zawartych w niewielkich ilościach w produktach, aby uniknąć notorycznych konsekwencji. Większość kosmetyków łączy w swojej produkcji substancje naturalne z chemicznymi, ale jakie składniki są zazwyczaj używane w kosmetykach?
1. Olej rycynowy.
2. Woda. Używana jako baza w większości produktów. Jest on używany jako rozpuszczalnik dla innych substancji i musi być całkowicie wolny od mikrobów i toksyn.
3. Połysk. tlenochlorek bizmutu nadaje połysk, jaki mają niektóre kosmetyki.
4. Chlorek sodu. Stosowany do łączenia niekompatybilnych substancji.
4. Konserwanty. Przedłużają okres trwałości kosmetyków i zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów, takich jak bakterie czy grzyby. Najczęściej spotykane w tej branży to alkohol benzylowy, kwas salicylowy, formaldehyd, parabeny.
6. Emolienty. Zmiękczają skórę, zapobiegając utracie wody. Substancje najczęściej stosowane jako emolienty to: oliwa z oliwek, olej kokosowy i lanolina, olej mineralny, wosk pszczeli, gliceryna, laurynian diglikolu, petrolatum i tlenek cynku.
7. Emulgatory. Pomagają łączyć i utrzymywać razem różne substancje, które w naturalny sposób nie wiązałyby się ze sobą. Do najczęściej stosowanych w kosmetykach należą: cetylosiarczan potasu, lauryl-4 i polisorbaty.
8. Esencja perłowa. Połączenie dwutlenku tytanu z naturalną miką mineralną, która nadaje połysk tym produktom.
9. Zagęszczacze. Nadają kosmetykowi niezbędną konsystencję, aby był użyteczny i atrakcyjny dla konsumentów. Mogą to być zagęszczacze lipidowe, pochodzenia naturalnego, mineralne lub syntetyczne.
10. Substancje zapachowe. Substancje chemiczne, które nadają charakterystyczny zapach każdemu produktowi kosmetycznemu.
11. Pigmenty. Zarówno organiczne, takie jak cząsteczki węgla, jak i nieorganiczne, takie jak tlenki metali.
12. Plastik. Stosowany nie tylko w opakowaniach kosmetycznych, ale również w produkcji kosmetyków.
Czy substancje toksyczne są rzeczywiście stosowane w produkcji produktów kosmetycznych?
Tak, choć procentowy udział tych składników jest dość niski, niektóre marki stosują takie związki jak między innymi: aluminium, parabeny, siloksany, pfelendiamina, laurylosiarczan sodu i triklosan.
Kosmetyki naturalne i organiczne – najlepsza opcja.
To właśnie z tego powodu, ze względu na chemiczną produkcję kosmetyków, w których zazwyczaj znajdują się jakieś toksyczne substancje, dlatego tak duży nacisk kładę zawsze na kosmetyki naturalne i ekologiczne, gdyż posiadają one certyfikaty, które gwarantują, że ich produkcja jest w stu procentach naturalna, bez dodatku substancji chemicznych, a więc całkowicie korzystna dla naszego organizmu i środowiska.
Ponadto, marki produkujące tego typu kosmetyki są zazwyczaj ściśle związane z polityką „cruelty-free”, która zapobiega testowaniu ich produktów na zwierzętach, dzięki czemu są one całkowicie przyjazne dla środowiska.
Teraz gdy idziesz kupić jakikolwiek produkt kosmetyczny, możesz spojrzeć na etykietę i zrozumieć jego skład, co ułatwi Ci wybór odpowiednich produktów dla Ciebie.